Sobotnajšie upratovanie :-)

Prichádzam 23.4.2010 do malej dedinky Vinoř blízko Prahy na akciu s názvom SLOBODA. Program začína v piatok večer netradične prípravou studenej večere, ktorú si všetci účastníci rozdelení do skupín uvaria.

Postupným prichádzaním ľudí sa kuchynské priestory s jedálňou napĺňajú a každý prináša niečo nové do receptu na šalát, nátierku alebo hmoty, ktorá dobre vyzerá, ale nedá sa identifikovať. Pri tejto činnosti zisťujem koho mám vedľa seba, odkiaľ pochádza, čo študuje a postupne v tom množstve neznámych ľudí a jedál začínam spoznávať a ochutnávať koho, alebo čo je okolo mňa. Po večeri nás čaká predstavenie Padra Amedea Ferrari. Každý očakáva príjazd nového štvorkolesového červeného auta. Namiesto toho prichádza dvojnohý usmievavý pán, hovoriaci po taliansky a predstavuje sa nám ako františkán, ktorý momentálne žije v Ríme. Deň zakončíme svätou omšou v miestnom kostole.
Sobotný program začína skorým ranným budíčkom a raňajkami pod holým nebom, pričom si spomínam na mená ľudí, ktorých som včera spoznal a kladiem ostatným najčastejšie položenú otázku “Ako sa voláš ?“. Hudba oznámi začiatok programu v sále. Padre Amedeo začína so svojou prvou prednáškou o povolaní ku šťastiu. Hneď na úvod spomína príklad o upratovaní povaly, v ktorej presunieme skrine, preorganizujeme si nábytok a výsledok je ešte väčší neporiadok ako predtým. Prečo ? Zabudli sme zapnúť svetlo. Príklad ukončuje výzvou, aby sme toto svetlo spoločne zažali a so svetlom začali naše sobotňajšie upratovanie. Teda hor sa do toho !!! Prvé svetlo padlo na skriňu s otázkou, kde sa nachádza pravé šťastie ? Odpoveď bola veľmi zrozumiteľná a jasná. Šťastie je v druhom človeku, pokiaľ budeš robiť druhých šťastnými budeš aj ty šťastný. Po prednáške nasledovali rôzne otázky a vďaka odpovediam sme hľadali svetlo, ktoré by pomohlo pri upratovaní. Druhá prednáška bola o slobode v obmedzeniach. Pre mňa boli kľúčové slová o voľbe a slobode. Pokiaľ sa pre niečo rozhodnem v slobode (napr. povolanie), teda chcem dosiahnuť voľajaký cieľ, táto voľba prináša obmedzenia. Uvádza príklad, pokiaľ idem autom a chcem sa dostať do určitého cieľa nemôžem si na ceste robiť, čo chcem, ale musím rešpektovať určité predpisy. Teda slobodu počas tejto cesty napĺňam. V cieli si môžem povedať, že som slobodne zvolil a aj som tento zvolený cieľ dosiahol. Po toľkom upratovaní doobeda sme vyštartovali na obed a poriadne sa posilnili. Poobede sme si riadne vyvetrali hlavu na čerstvom vzduchu a fyzicky sme sa unavili rôznym športom, brigádou, ležaním a rozprávaním sa na tráve. V poobedňajšom programe sme počuli témy o zodpovednosti, svedomí, hriechu, milosrdenstve a o začínaní znova. Boli to témy, ktoré mnohým zodpovedali dlho kladené otázky, samozrejme prišli nové otázky, ale určitý posun sa udial. Nabitý program prednáškami a diskusiami večer vystriedala trampská atmosféra pri ohni, v ktorej nechýbalo spievanie, rozprávanie a opekanie … však to poznáte.
Nedeľné ráno ma opäť vítalo krásnym slnečným pozdravom a snažil som sa nezachytiť tento pozdrav, aby som ďalších päť minút mohol vychutnávať pohodlie svojej postele. Avšak oplatilo sa odzdraviť a vstať aj na poslednú časť programu. Záverečná diskusia na konkrétne otázky z publika bola plodom predošlého dňa, ktorý vygeneroval nové sady otázok. Na záver Padre Amedeo vyzval, aby sme mu darovali darček a každý povedal, čo si odnáša z tohto víkendu. Bolo veľmi zaujímavé sledovať odpovede, v ktorých bolo vidieť kus upratanej povaly v každom z nás.

David


clanek/2010-4_svoboda.txt · Poslední úprava: 2010/05/19 16:46 autor: katka-p