Pizza pro Manilu

Pečení pizzy Před měsícem jsme ve zprávách slyšeli o rozsáhlých záplavách na Filipínách. Hlavní město Manila bylo z 80 % zatopeno. Mnoho lidí zemřelo, mnoho zůstalo bez střechy nad hlavou. Hrozí nebezpečí epidemií, většina zdravotnických zařízení v Manile je neschopna provozu. Nelze pro tyto trpící bratry a sestry něco udělat? Filipíny jsou daleko…

“Cokoliv jste učinili jednomu z nejposlednějších bratří, Mně jste učinili“, říká Ježíš v evangeliu. Se skupinou mladých jsme přemýšleli, co bychom mohli podniknout. Sbírku? Koncert? Pak přišel jeden nápad. Upečeme pizzu v Centru Mariapoli ve Vinoři, kde k tomu máme podmínky, a nabídneme ji vinořským obyvatelům za příspěvek na sobotní večeři.

Objednávky pizzy Dostali jsme plnou podporu pana starosty, který zprávu uveřejnil i na vinořských internetových stránkách. Vyrobili jsme objednávkové lístky, akci vyhlásili na nedělní mši svaté, děti a mladí lidé obcházeli sousedy a příbuzné a přijímali objednávky na čtyři druhy pizzy. Objednáno bylo téměř 120 pizz!!

Naštěstí o pekaře nebylo nouze. Během dvou odpoledních se jich v Centru Mariapoli vystřídalo asi 20, většinou mezi 10-23 lety, ale moc šikovná byla i pětiletá Eminka a dvě babičky. Než jsme začali, řekli jsme si, že chceme pracovat s láskou, s ohledem na druhé a jestli se budeme mít rádi, naši lásku pocítí i ti, kteří v dalekách Filipínách tolik strádají. A během několika hodin se asi 22 kilogramů mouky proměnilo pod našima rukama ve voňavé placky, které jsme následující den naplnili rajčaty, sýrem, šunkou a dalšími dobrotami a balili do krabic.

Příprava krabic na pizzu V sobotu 17 října v 17 hod odpoledne byly naše pizzy vyrovnané v krabicích podle druhů a my jsme spolu s nimi čekali na zákazníky. Jeden náš kamarád, který prožil rok na Filipínách, přinesl snímky zaplavených míst, takže kdo přišel, mohl nahlédnout do tvrdé reality záplav. Lidé odcházeli spokojení. Byli potěšeni, že mohli něco dobrého podpořit a ještě celý další týden, jsme slyšeli časté díky za skvělý nápad a výbornou pizzu.

Večer jsme byli docela unavení, ale šťastní. Udělali jsme, co jsme mohli, a navíc nás to moc bavilo a bylo nám spolu dobře. Prostřednictvím fondu Mladých za sjednocený svět, jsme do Manily předali 13 225 Kč, které jsme vybrali za pizzu a dalších 8 275 Kč, které jsme vybrali při nedělní sbírce ve vinořské farnosti. Možná je to kapka v moři, ale jak říká Matka Tereza, kdyby nebyla, chyběla by. A pak když se takových kapek sejde více…kdoví jaký proud to rozpoutá.

Lenka J.clanek/2009_11-pizza.txt · Poslední úprava: 2009/11/06 10:56 autor: bajeluk